جاذبه های گردشگری ایران + تصویر :

ایران جزو برترین کشور ها به لحاظ تاریخی ، جزو بهترین و شگفت انگیز ترین کشور ها به لحاظ آب و هوا و همچنین کشوری غنی از آثار فرهنگی و هنری نیز می باشد . 

از جمله جاذبه های تاریخی ایران می توان به : سی و سه پل ، تخت جمشید ، بادگیر های یزد ، گنجنامه همدان ، قلعه فلک الافلاک و… اشاره کرد . 

دلیل اینکه ایران کشوری است که به لحاظ آب و هوا بسیار زیباست ، این است که شما در ایران می توانید در طول یک روز در شهر های مختلف آب و هوای کاملاً متفاوتی را  تجربه کنید . جدا از این ، در ایران شما در تقریباً هر شهری که باشید می توانید آب و هوای 4 فصل را تجربه کنید که به خودی خود نیز زیبا است . 

در ادامه به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری ایران + تصویر آنها می پردازیم : 

اصفهان : 

سی و سه پل و پل خواجو ازمعروف ترین پل های اصفهان هستند که از روی زاینده رود می گذرند و از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب می شوند. هر ساله افراد زیادی برای دیدن این پل ها به اصفهان سفر می کنند. 

مسجد جامع : 

یکی از قدیمی ترین ابنیه مذهبی ایران مسجد جامع اصفهان می باشد که زمان ساخت آن از قرن هفتم تا بیستم به طول انجامیده است و سبک معماری آن به صورت چهار ایوان و با قرار دادن چهار در روبروی هم ساخته شده است این بنای تاریخی در سال 2012 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شیراز : 

پرسپولیس پایتخت سلسله ی هخامنشی و نمونه ی بارز معماری آن دوره است. بقایای باستانی ، حضور این شهر را تا سال 515 قبل از تصلب مسیح نشان می دهند. ساختمان های عظیم الجثه و مجسمه های غول پیکردر این شهر نشان دهنده معماری باستانی ایرانی است.

باغ و کاخ ارم در شیراز

با وجود این که باغ ارم احتمالاً در قرن یازدهم ساخته شده اما کاخی که داخل آن ساخته شده است قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی برمیگردد. کاخی که با ساختمان سه طبقه به قدری حس خوب و همیشگی در ذهن هر شخصی پدیدار می کند که بازگو کردن کمی دشوار است ، جریان هوا در این ساختمان در طبقات پایین تر به حداکثر می رسد. استخری در آن وجود دارد زیباییهای بی بدیل کاشی های رنگارنگ در کنار باغ های سرسبز را منعکس می کند.

مسجد نصیرالملک شیراز

همانطور که به صورت مجزا در بخش دیگری از گردشگری نمناک گفتیم هر صبح بازی نور و رنگ در این مسجد که همچون جعبه جواهری پر زرق و برق است به نمایش گذاشته می شود ، باید بدانید قدمت این شاهکار معماری متعلق به قرن نوزدهم می باشد و جدا از دارا بودن شیشه های رنگی ، به خاطر کاشی کاری های خیره کننده اش نیز معروف است در حقیقت همین کاشیهای رنگ رز که فضای مسجد را احاطه کرده است لقب مسجد صورتی به آن داده است.

شاه چراغ شیراز

کاشی های شیشه ای و براق که از همه جهات نور را بازتاب می کنند فضای خارجی زیارتگاه را احاطه کرده است قدمت این مکان تاریخی و ارزشمند متعلق به قرن چهاردهم می باشد و بعد از زلزله بازسازی های بسیاری روی آن انجام گرفته است و جالب اینجاست که به هیچ عنوان مداخلاتی که روی آن صورت گرفته چیزی از زرق و برق آن کم نکرده و با این حال هر فردی را به هنگام ورود به داخل بنا شگفت زده و متحیر میکند.

قشم :

دره ستارگان قشم

از مناطق دیدنی قشم می توان به دره ی ستارگان اشاره کرد. این صخره ها از ماسه سنگ و مارل (سنگ آهک رس دار) تشکیل شده اند و بر اثر فرسایش طی سالیان دراز به اشکال عجیب وغریبی درآمده اند که اگر از قوه تخیل بالایی برقرار باشید آنها را شبیه چیزهایی همچون حیوانات، صورت، دست یا … خواهید دید .

گلستان : 

گنبد کاووس گلستان

گنبد قابوس یا گنبد کاووس فعلی در سال 375 هجری شمسی در زمان سلطنت «شمس المعالی قابوس بن وشمگیر» از پادشاهان زیاری در شهر هیرکانی بنا شده است. گنبد قابوس هم در سال 1391 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. سبک معماری بلندترین برج تمام آجری جهان سبک رازی است. بلندی این برج به همراه پی آن، 72 متر و بلندی گنبد آن 18 متر است.

کاشان : 

خانه های تاریخی کاشان : 

در شهر کاشان منازل تاریخی وجود دارند که بسیار زیبا هستند و حیف است حیاط های درخت کاری شده و تزئینات داخلی شان را از نزدیک نبینید. بهترین زمان سفر به کاشان در فصل بهار است، زیرا می توانید در جشنواره ی گلاب گیری نیزشرکت کنید.

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

تاریخ ساخت این حمام عمومی سنتی به قرن شانزدهم برمی گردد جالب اینجاست که بدانید این بنا دید بسیار عجیب و باورنکردنی به زندگی روزمره عموم مردم در ایران باستان می دهد.

تزیینات بسیار خیره کننده ای همچون آجرکاری ، کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی نقاشی های هنری و سنتی در این بنای تاریخی کار شده است که جذابیت آن را صد چندان کرده تا جایی که امروزه این حمام به عنوان یک موزه معرفی شده است.